Aydins minne hedrades med historiskt resultat
Fina prestationer som inte skördat poäng har varit melodin på senare tid. Skulle det bli annorlunda i en livsviktig match mot Örebro Syrianska? Assyriska FF och supporterklubben Zelge Fans ägnade hela matchen åt Aydin Ahos minnen och gjorde sitt yttersta för att skicka stolthet och kärlek till hans himmel.
Spelarna, som kom in med svarta tshirtar till line-up, hade inför matchen fått information om vem Aydin var och vad han betydde för klubben. På t-shirten stod det "Aydin, du kommer för alltid vara saknad". Under den tysta minuten vecklade de ut en vit banderoll, som Zelge Fans gjort, som sa "Vila i frid, Aydin". Allt detta slog an tonen om hur viktig matchen var, både sportsligt och och sett till Aydins betydelse för Assyriska FF.
Knappt hade domaren blåst igång matchen innan himmelen öppnade sig med ett rejält skyfall. Och på planen såg det ganska mörkt ut direkt när Örebro Syrianska, ännu en gång, tog en snabb ledning. Senast tog det 20 sekunder. Idag tog det sex minuter där ledningsmålet ändå får anses som ett vackert sådant efter ett långt uppspel, elegant löpning och ett avslut som utanför boxen borrar sig bakom Kingdom Osayi.
Därefter var det Assyriska som kämpade in sig och förde matchen. Ju längre tiden gick tog man över allt mer.
I den 22:a minuten hade man via Samuel Edgren en ypperlig chans till kvittering när ert skott touchade lite lätt en försvaret men Örebros målvakt gjorde en drömräddning. Strax därefter, efter ett inspel av Jerry Mambingo fick ”CJ” ett friläge som han missade eller rättare sagt , målvakten fantomräddade. Under dessa minuter dominerade hemmalaget stort.
Kvitteringen knackade på dörren. Martin Haddad öppnade dörren, sparkade in den och vrålade högt. Haddad, som fångade upp bollen i straffområdet och avslutade kvickt med vänsterdojan. Målvakten hade ingen chans att rädda.
Av bara farten tog Assyriska ledningen i den 34:e minuten när Samuel Edgren var påpasslig på en retur i boxen och gjorde 2-1. Hans första för säsongen.
Bara sex minuter senare ökade Felix Aaltonen Assyriskas ledning till 3-1 när han vackert vek in och knorrade bollen i bortre krysset, assisterad av Victor Åsberg.
I andra halvlek kom Örebro ut starkt och pressade Assyriska hårt under halvlekens första kvart. Man skapade oreda, flera hörnor och en hel del lägen men Assyriska höll ställningarna.
Hemmalaget kom sedan tillbaka starkt och hade flera lägen att avgöra matchen, bland annat genom ”CJ” i den 65:e minuten och Hugo Fernandez i den 70:e minuten, som passade Kevin Jarrett som dock inte nådde bollen. Den tog på en försvars i bortalaget och stolpe ut.
Trots flera chanser från båda lagen förblev 3-1 slutresultatet. Assyriska kunde titulera sig som segrare. Nästa match i seriespelet åker man till Söder för att ta sig an serieledande Hammarby TFF. Innan den matchen ska man dock spela kvartsfinal i DM borta mot IFK Eskilstuna nu på onsdag kväll.
Med andra ord ett tufft schema som grabbarna ska ta sig an. Full fart framåt.
Vi vill tacka hela Aydins familj som, trots sin stora sorg, valde att hedra Aydins minne med oss. Er närvaro stärkte Aydins närvaro på matchen, för ni tror väl inte att han missade den? Tack till er och tack också till Zelge Fans som verkar ha vaknat till liv på riktigt allvar - tack för era fina sång till Aydin och ert stöd till laget i denna svåra stund. Tillsammans är vi oslagbara. ...